Selin Özdemir

Selin Özdemir, 1984 yılında Sakarya’da doğdu. Lise eğitimini Sakarya’da bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi Resim Eğitimi bölümüne girdi. Lisans eğitimini bitirdikten sonra yine Marmara Üniversitesi Resim Eğitimi bölümünde Yüksek Lisans’a başladı. Yüksek Lisans eğitimini sürdürürken yine aynı bölümde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başladı.

2005 yılından beri gerek sanatsal çalışmalar gerekse akademik çalışmalarla sanat dünyasının içinde olup, 2013 yılında başladığı Japonya serüvenine önce japonca öğrenmekle, sonra ise (Türkiye’de ilk defa) Japon Sanatı Tarihi Alanında doktora çalışmaları ile devam etmektedir. Çalışma alanları;

Japon Sanatı ve Tarihi, Japonya’da Budizm ve Sanat, Japon Sanatında aktif bir şekilde rol alan kadınlar ve antik dönem Japoncası olan Kanbun, müzecilik ve eser fotoğrafçılığı’dır. Ayrıca Sendai, Nara, Kyoto ve Tokyo Müzeleri ve Japonya’da çeşitli tapınaklarda araştırma ekibinde çalışan ilk Türk akademisyendir.

Doktora teziyle birlikte yayınları eklenecektir…

Sitede ki tüm yazılar Selin Özdemir’in orjinal japonca notlarından çeviriler veya kendi yorumları olup, yalnızca Selin Özdemir’in izni ile kullanılmaktadır.
Gerekli izin için; sselinozdemirr@gmail.com

Hakkında ki röportajlar için;

Uzak Doğu ve Japon Sanat Tarihi Akademisyeni Selin Özdemir ile Japonya hakkında

Japon Sanatına Dokunan Türk Kültür Elçisi: Selin Özdemir

Ilk Blog’u; https://selinozdemir.wordpress.com/