Dontosai Festivali (どんと祭)

Dontosai Festivali, Japonya’nın Miyagi eyaletine özgü bir festivaldir. 14 Ocak’ta tüm ilçelerde aynı anda çeşitli tapınaklarda gerçekleştirilir. En büyüğü Sendai şehrindeki Osaki Hachimangu Tapınağı’nda yapılır. Katılımcılar, her yıl bir önceki yıla ait yılbaşı süslerini ve dilek diledikleri, dualar yazdıkları muska şeklindeki küçük kağıtları, kötü anıları olan fotoğrafları toplar ve gelecek yılda sağlık ve iyi şans için dua olarak şenlik ateşine atarlar.

 

Festivalde Hadaka-mairi (Çıplak Hac) şenlik ateşinden daha da ünlü bir gösteridir. Hadaka-mairi, geleneksel peştemaller giymiş büyük hacı gruplarının soğuğa cesurca çıktığı ve tapınakta saygılarını sunmak için sessizce sokaklarda yürüdüğü bir ritüeldir.

 

Diğer vilayetlerin kendi “hadaka-matsuri” veya çıplak festivalleri (Fukushima’nın ünlü çıplak gösterisi gibi) olmasına rağmen, bu geleneksel tapınağa gidiş şekli olan Hadaka-mairi, Miyaği’ye özgüdür. Hadaka-mairi için iş arkadaşları, okul kulüpleri veya organizasyonlar genellikle etkinliğe katılmak için gruplar oluşturur. Erkekler sadece ince beyaz bir peştemal, hasır kemer ve sandaletlerle katılırken kadınlar ince bir üst giyerler. Burada beyaz giyim ve çıplak olma temizliğin sembolüdür. Şehir içinde belirlenen yerlerden tapınağa yürüyerek giden hacılar gelişlerini müjdelemek için ellerinde bir el çanı ve yollarını aydınlatmak için el feneri taşırlar. Tapınağa ulaştıklarında tapınağın rahibi tarafından kutsanıp gruplar halinde şenlik ateşine doğru yürürler ve bellerindeki hasır kemerleri ateşe atarak ritüeli tamamlarlar.

Eğer bir dahaki yıl festivale katılacaksanız iyi giyinmeyi unutmayın.

Konu ile ilgili video ve görseller için tıklayınız;

https://www.instagram.com/p/B7WGGxhlGqI/?igshid=w31apovt64ra

https://www.instagram.com/p/B7TPE4AnKsi/?igshid=1r6jzgy1w9ta0

No Comments

Post A Comment