Hokusai Katsushika ve Kanagawa’nın Büyük Dalgaları “Bir Eser İncelemesi”

Hokusai Katsushika, Geç Edo Dönemi’nde etkili olan, Kasei Bunka yani günlük şehir hayatını ilk defa resimlerine taşımış olan ukiyo-e sanatçısıdır. Doksan yıllık hayatının yetmiş yılını resim çizmeye adayan Hokusai, evrendeki herşeyi çizme saplantısına kapıldığı söylenir. 1999yılında Amerika’da Yayımlanan Life isimli derginin seçtiği “1000yılın başarıya ulaşmış 100kişisi” arasında ilk seçilen Japon olmuştur.

Kanagawa’nın Büyük Dalgaları, Hokusai’nin yaptığı 1831yılında Yayımlanan “Otuzaltı Fuji Dağı Manzarası” adlı ahşap baskı serisinin bir parçasıdır. Hokusai’nin eserleri arasında en çok bilinen bu eser Dünya’nın bilinen en ünlü Japon sanat eserlerinden birisidir. Batı sanatında da bir çok sanatçıyı etkileyen bu baskıyı günümüz Japonyasında hemen heryerde görebilirsiniz. Çeşitli modern sanat eserlerinin ilham kaynağı olmaktan öte restorant duvarlarında, hediye paketlerinden kırtasiye malzemelerine kadar her yere misafir olan bu eser kısaca Japonya’nın bir simgesidir diyebiliriz. Gelelim teknik ve sanatsal ayrıntılarına..

Kompozisyon olarak önde büyük bir dalga, 3adet gemi ve arka planda ortada Fuji dağı olmak üzere 3ana öğeden oluşmuş olup, Japon sanatının sade anlatımına en iyi örneklerden birisidir. Sol üst köşede ise sanatçının imzası ile eser tamamlanmıştır. Büyük dalga ve fırtınaya rağmen hava aydınlık, renkler canlıdır. Fuji’nin zirvesi karla kaplı olmasına rağmen güneş seyircinin baktığı yerden resmi aydınlatmaktadır.

İçinde çeşitli sembollerde barındıran baskı resimde Fuji dağı görülmektedir. Fuji Dağı Japonya’da kutsal olduğu düşünülüp, güzelliğin sembolü olarak kabul edilir. Otuzaltı Fuji Dağı Manzarası serisinin hemen hepsinde ki gibi Fuji dağı, arka planda, merkezde ve ortada genel olarak eserde kontrast oluşturacak şekilde çizilmiştir. Örneğin bu eserde, önde büyük bir dalga ve arkada Fuji dağı küçük bir biçimde resmedilmiştir.

Baskı resimde diğer görülen ayrıntılar ise gemiler ve dalgalardır. Resimde kaynaklara göre 3 adet gemi çizilidir. Gemiler dönemin balık taşıma gemileridir. Gemilerde 8er kürekçi ve geminin üç tarafında 2şer tane yolcu olduğu görülüyor. Toplamda 30kişinin var olduğunu söyleyebiliriz. Dalgalardan sıçrayan sular arka plandaki Fuji’ye kar yağıyormuş görüntüsü oluşturmaktadır. Bu dalgalar hakkında tsunami olduğu yönünde de görüşler vardır. 1960’lara dayanan bu görüş 1960öncesinde açık deniz dalgaları olduğu yönündeydi. Kayıtlara göre Hokusai’nin yaşadığı Kansai bölgesinde Hokusai döneminde tsunami meydana gelmemiştir. Fakat bazı iddialara göre 1792’de Kyushu bölgesi Kumamoto Eyaleti’nde meydana gelen deprem ve sonrasında oluşan tsunamıyı anlattığı varsayılmaktadır.

Son olarak Hokusai`nin imzası ise resmin sol üst köşesine atılmış olup yanına da resmin ismi kalığrafik biçimde yazılmıştır. Hokusai’nin bu imzayı hayatında sadece 30kez kullandığı farklı bir imza olduğu söylenmektedir.

No Comments

Post A Comment